Parná sauna je občas na prvý pohľad na nerozoznanie od fínskej sauny, no medzi týmito dvoma druhmi sáun je viacero rozdielov. Čo je to teda tá parná sauna? Čítajte ďalej.

Čo je to parná sauna

  • Doba pobytu: 10 - 16 minút
  • Teplota: 40 - 50 stupňov Celzia
  • Opakovanie: 2 až 3 krát

Parná sauna, tiež známa ako parný kúpeľ, je typ sauny, v ktorej je teplý vzduch kombinovaný s vlhkosťou. Táto kombinácia ponúka intenzívny zážitok, ktorý má mnoho terapeutických účinkov na telo a myseľ.

Teplota v parnej saune sa obvykle pohybuje medzi 40 až 50 stupňami Celzia. Vlhkosť je okolo 100 %. Ideálna dĺžka pobytu v parnej saune je 10 až 15 minút, ale každý by mal počúvať svoje telo a v prípade nepohodlia okamžite odísť.

Rozdiel medzi fínskou a parnou saunou

Fínska sauna je druh sauny, v ktorom je suché teplo generované kameňmi. Tie sa občas môžu poliať vodou z vedra, čo vytvorí dočasné zvýšenie vlhkosti. V parnej saune, ako už samotný názov napovedá je teplo vytvárané pomocou teplej vody, ktorá vytvára v ovzduší paru.

V parnej saune je teploty nižšia ako vo fínskej a zároveň je tu vyššia vlhkosť.

Účinky parnej sauny

Pobyt v parnej saune prináša množstvo benefitov pre krásu a zdravie. Pomôže vám spáliť kalórie, odbúrať stres či podporiť krvný obeh a posilniť kardiovaskulárny systém. Odstraňuje bolesti, zmierňuje napätie a tuhosť v svaloch a kĺboch, odstraňuje toxíny a zlepšuje imunitný systém organizmu.

Detoxikácia

Parná sauna je účinný spôsob detoxikácie tela. Pri vysokej teplote sa póry otvárajú a pot vyteká, čím sa odstraňujú toxíny a nečistoty nahromadené v pokožke.

Svalová relaxácia

Teplý vzduch a para pôsobia na svaly, čo vedie k uvoľneniu napätia a zmierneniu bolesti. Tento efekt je obzvlášť užitočný po náročnom tréningu alebo dlhom dni.

Zlepšenie krvného obehu

Vysoká teplota v parnej saune rozširuje cievy a zlepšuje krvný obeh. To pomáha dodávať živiny a kyslík do tkanív, čo môže podporiť rýchlejšiu regeneráciu a hojenie tkanív.

Očistenie pokožky

Parná sauna otvára póry a pomáha odstrániť odumreté bunky kože, čím zanecháva pokožku jemnú a čistú. Pravidelné návštevy parnej sauny pomáhajú aj pri boji proti akné a ďalším kožným problémom.

Zlepšenie dýchania

Vlhký teplý vzduch v parnej saune pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť problémy s dýchaním, ako je napríklad chrápanie alebo alergie.

Zníženie stresu

Teplo v parnej saune podporuje uvoľňovanie endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Relax v parnej saune vďaka tomu znižuje hladinu kortizolu v tele a pomáha zrelaxovať myseľ.

Ako často navštevovať parnú saunu?

Frekvencia návštev parnej sauny závisí od individuálnych potrieb a zdravotného stavu. Všeobecne sa odporúča navštevovať parnú saunu 2 až 3 krát týždenne, aby sa dosiahli optimálne výsledky. Je však dôležité počúvať svoje telo.

Ako sa správne saunovať v parnej saune

Pobyt v parnej saune je pre telo náročný, preto vám odporúčame počas saunovania dodržiavať odporúčané zásady. Len tak z parnej sauny vyťažíme všetky benefity pre zdravie.

Čas v parnej saune:

Trvanie pobytu v parnej saune by malo byť približne 10 až 15 minút. Je dôležité počúvať svoje telo a v prípade pocitu nepohodlia alebo závratov, saunu okamžite opustiť. Prvýkrát môžete začať s krátkymi časmi a postupne zvyšovať, keď sa telo prispôsobí.

Ochladenie a hydratácia:

Po opustení parnej sauny je dôležité sa schladiť a hydratovať telo. Osprchujte sa studenou vodou alebo sa ponorte do bazéna s chladnou vodou, aby ste znížili telesnú teplotu. Nezabudnite doplniť stratenú tekutinu pitím vody alebo nápojov s elektrolytmi.

Opakujte podľa potreby:

V rámci jedného saunovania je optimálne opakovať celý cyklus maximálne 3 razy. Počet návštev parnej sauny do týždňa, však môže byť viac ako 1 krát. Pokojne sa do parnej sauny môžete vybrať 2 až 3 krát týždenne, aby ste dosiahli optimálne výsledky.

Esencie do parnej sauny vám prinesú ešte väčšie uvoľnenie

Ešte väčší zážitok z pobytu v parnej saune vám prinesie spojenie parnej sauny a esencií do sauny. Tento spôsob saunovej aromaterapie umocňuje relaxáciu a zároveň prináša telu aj ďalšie benefity v závislosti od zvolenej esencie.

V rámci saunovania v parnej saune je možné využiť rôzne esenciálne oleje, extrakty či emulzie. Výber vhodnej vône vám odporúčame prispôsobiť vašej aktuálnej nálade a očakávaným zdravotným účinkom.

Hammam procedúry – špeciálny zážitok zo saunovania v parnej saune

V rámci zážitkového saunovania sú čoraz populárnejšie saunové rituály. V parnej saune sa môžete najčastejšie stretnúť s dvoma druhmi – hammam procedúry alebo peelingové rituály.

Hammam patrí medzi najstaršie saunové rituály na svete .  Hammam procedúry prebiehajú v špeciálne upravenej parnej saune s vyhrievacou ľavicou. Na nej leží klient a počas procedúry prechádza očistou tela a duše na základe mydlovej masáže. Tento typ rituálu pochádza z Turecka. V domácej krajine je takáto očista tela súčasťou zvyku pre lepšiu plodnosť.

V rámci peelingových rituálov je pokožka počas saunovania ošetrovaná peelingom, čo podporuje odstránenie odumretých buniek. Takýto rituál je obľúbený napríklad vďaka svojim omladzujúcim účinkom na pokožku.

Doplnky, ktoré oceníte v parnej saune

Doplnky do sauny vám pomôžu umocniť pohodlie a užiť si pobyt v saune ešte o niečo viac.  Cítiť sa komfortnejšie vám pomôže set turbanu a kiltu do sauny, ktoré sú praktickejšie, než tradičná plachta do sauny.  Čiapka do sauny je zároveň nielen praktický doplnok, ale pomôže vám chrániť vašu hlavu a vlasy pred horúcou parou a zotrvať v saune dlhšie.

Produkt bol pridaný do zoznamu obľúbených produktov