Milujete saunovanie a aj napriek tomu si dávate od neho počas horúcich letných dní prestávku? V dnešnom článku vám prezradíme, prečo by ste saunovanie nemali vynechať ani v lete.

1.      Lepšie prispôsobenie sa teplu

Čoraz častejšie sa aj v našich končinách stretávame počas leta s vysokými teplotami. A keďže ešte pár rokov dozadu sme na ne neboli naučení, pre mnohých predstavujú teploty atakujúce 40 °C extrémnu záťaž. Podľa výskumu, ktorí vykonali francúzski vedci, trvá väčšine ľudí adaptácia na vysoké teploty približne 6 dní. To je aj dôvod, prečo najviac kolapsov z tepla je práve počas prvých horúcich dní a ak tieto horúčavy trvajú dlhšie, počet kolapsov sa postupne znižuje.

Počas saunovania vystavujeme naše telo na krátky čas vysokým teplotám, vďaka čomu sa postupne stáva odolnejším voči vyšším teplotám. Ak teda navštevujete saunu pravidelne, horúce letné dni vám prídu omnoho znesiteľnejšie a vaše telo počas nich zvládne vykonávať aj vyššiu záťaž. Pravidelné saunovanie je totiž kľúčom k úspechu aj u športovcov, ktorí potrebujú podať vysoký športový výkon počas extrémnych horúčav.

Znie to možno prekvapivo, ale práve sauna v lete, tak môže byť výborný nápad ako sa schladiť.

2.      Zvýšenie kvality pokožky

Počas leta je naša pokožka omnoho viac odhalená a každý deň je vystavená pôsobeniu rôznych toxínov. Keď k tomu pridáme chlórovú vodu v bazéne, opaľovací krém, pravidelné slnenie či plážové uteráky, má naša pokožka naozaj čo robiť.

Okrem pravidelnej starostlivosti a dôkladného krémovania by sme jej preto mali dopriať aj pobyt v saune. Horúci vzduch v saune zintenzívni povrchové prekrvenie pokožky a otvorí póry, vďaka čomu sa koža detoxikuje a odstránia sa z organizmu toxíny.

3.      Chvíľka na spomalenie

V lete je väčšina z nás viac aktívna a vyhľadáva rôzne aktivity. No napriek tomu, že v lete je hladina energie prirodzene vyššia, nemali by sme zabúdať ani na čas na spomalenie a odbúranie stresu.

Vedeli ste, že pri potení sa v našom tele uvoľňujú endorfíny? Práve potenie sa v saune preto môže byť výborným priestorom na relax mysle. Prieskumy ukazujú, že už občasný pobyt v saune, dokáže s našou mysľou zázraky.

Podľa štúdie vykonanej vo Fínsku, má saunovanie schopnosť znížiť riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby. Ako ukázala daná štúdia, riziko rozvoja týchto ochorení sa u fínskych mužov v strednom veku, vďaka pravidelnému saunovaniu znížilo až o 66 %. A to je naozaj dobrý dôvod, prečo nevynechať saunu ani v lete.

4.      Zníženie hmotnosti

Najmä ženy sa pred letom snažia vyzerať čo najlepšie a zapracovať na svojej hmotnosti a ladných krivkách. Pravidelné saunovanie predstavuje výborný prostriedok ako podporiť postupné spaľovanie. V saune sa nám totiž zvyšuje tepová frekvencia a zrýchľuje sa metabolizmus.

Napríklad infračervené svetlo v infrasaune zvyšuje spaľovanie o 1,5 násobok. Ak teda bežne spálite 40 kalórií za 30 minút, v infrasaune za 30 minút spálite 60 kalórií.

5.      Posilnenie imunitného systému

Oslabený imunitný systém a rôzne choroby si zvyčajne spájame skôr so zimou, no aj v lete nás môžu prekvapiť nepríjemné hnačky, bolesť hrdla či nádcha. Pracovať na podpore svojho imunitného systému by sme preto mali pracovať priebežne počas celého roka.

Potenie je pre telo jeden z prirodzených mechanizmov, ako sa snaží bojovať s rôznymi vírusmi a baktériami. Väčšina vírusov a baktérií síce prežije pri bežnej telesnej teplote, no počas zvýšenia našej teploty v saune zahynú. Reakcia imunitného systému pochádza z toho, že naša telesná teplota sa pri saunovaní zvýši o 1,5 stupňa. To stimuluje imunitný systém prirodzeným spôsobom, aby bojoval a zabíjal patogény,

Teplo zo sauny podporuje aj tvorbu bielych krviniek, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje toxíny – to všetko prispieva k tomu, aby vaše telo ostalo zdravé.

6.      Podpora výkonnosti

Počas saunovania stúpa náš tep až na 120 – 150 úderov za minútu, čo z hľadiska obehového zaťaženia zodpovedá vytrvalostnému tréningu na nízkej až strednej úrovni. Saunovanie tiež zefektívňuje krvný obeh a zlepšuje pružnosť ciev.

Pravidelné saunovanie má preto schopnosť podporiť činnosť nášho srdca, čím sa zvyšuje náš bežný výkon. Vďaka tomu sme následne pripravení vydržať aj dlhší a náročnejší tréning. Navyše je aj dokázané, že saunovanie má schopnosť zmierniť bolesťzrýchliť regeneráciu po tréningu. Pravidelné saunovanie preto ocení každý športovec. A to ako v zime, tak aj počas horúcich letných dní.

Nezabudnite na bezpečnosť počas horúcich letných dní

Či už ide o saunovanie v lete, alebo aj ďalšie letné aktivity, nezabúdajte počas horúcich letných dní na bezpečnosť. Zamerajte sa na správny pitný režim, vhodné oblečenie do daného počasia, doplnky do sauny, dodržujte zásady správneho saunovania a počúvajte svoje telo. Občas jednoducho treba dať si pauzu a schladiť sa.

Pretože len ak budete pristupovať k návšteve sauny v lete obozretne a s ohľadom na svoje telo a zdravie, budete si môcť užiť všetky výhody, ktoré saunovanie v lete prináša. A veruže ich nie je málo.  

Produkt bol pridaný do zoznamu obľúbených produktov