V našej ponuke textilu do domácnosti nájdete rôzny sortiment vyrobený z 3 druhov látok – ľan, bavlna alebo kombinácia oboch látok. Každá má svoje špecifiká a výhody. Pripravili sme si preto pre vás podrobného sprievodcu, ktorý vám pomôže s výberom toho pravého materiálu pre vaše potreby. A to či už pôjde o uterák do sauny, alebo utierku do kuchyne.

Bavlnené látky

Bavlna patrí medzi jeden z  najznámejších prírodných materiálov, ktorý sa používa na výrobu rôzneho textilu, od oblečenia až po úžitkový textil. Jej vlákna pochádzajú z kríka bavlníka. Pokiaľ na výrobku vidíte označenie 100 % bavlna (v angličtine 100 % cotton), znamená to, že výrobok bol vyrobený z čistej bavlny bez akýchkoľvek prímesí.

Bavlna je hydroskopická na úrovni 7,5 %. Prírodná, nezafarbená bavlna je najčastejšie biela alebo krémová, ale môže byť aj béžová či zelená. Vlákna bavlny sú dlhé 12 až 50 mm, pevnosť v ťahu sa pohybuje od 300 do 600 MPa. Tkaniny vyrobené z bavlny sú spravidla mäkké, pružné, odolné, savé a umožňujú pokožke voľne dýchať.

Tieto tkaniny patria medzi jeden z najobľúbenejších materiálov na šitie posteľnej bielizne. Bavlnené posteľné obliečky môžu byť saténové a vertikálne tkané. Bavlnené saténové látky sú špeciálne upravené, veľmi odolné voči praniu (svetlé látky možno dokonca vyvárať a tmavé prať na 60 stupňov), vďaka čomu sú veľmi vhodné na posteľné súpravy pre deti.

Ďalej sa bavlna používa napríklad na výrobu rôzneho textilu do kuchyne. Bavlnené kuchynské utierky a rovnako aj uteráky sú známe dobrou savosťou a dlhou životnosťou. Bavlnené deky sa tešia veľkej popularite vďaka svojmu atraktívnemu dizajnu, ale taktiež povrchu, ktorý je príjemný na dotyk a hrejivý. V lete ich mnohí používajú aj ako náhradu teplej periny.

Starostlivosť o bytové doplnky z bavlnenej látky

Väčšinu výrobkov z bavlnených látok je možné prať pri teplote do 60 stupňov Celzia a žehliť pri nižších teplotách. Výrobky neodporúčame bieliť ani chemicky čistiť. Sušenie v sušičke bielizne je možné len pri vybraných výrobkoch. Presné pokyny na starostlivosť nájdete uvedené pri každom výrobku v našej ponuke.

Ľanové tkaniny

Ľanové tkaniny nie sú len litovskou tradíciou, ktorá pochádza z dávnych čias, ale aj nadčasovou a vždy trendovou, zdravou a ekologickou klasikou. V našej ponuke nájdete mnoho výrobkov vyrobených zo 100 % čistého ľanu s vertikálnym tkaním. Histórií a cenným vlastnostiam ľanu sme sa už venovali v samostatnom článku, preto zhrnieme len tie najdôležitejšie informácie. 

Ľan je organická surovina. Výroba ľanových látok je bezodpadová a neznečisťuje prírodu. Pri výrobe nevznikajú žiadne škodlivé produkty pre životné prostredie ani pre ľudí. Ľanové látky sú určené na šitie odevov, posteľnej bielizne, obrusov a iného bytového textilu.

Ľanové tkaniny sú výrazne trvácnejšie ako bavlna, odolnejšie voči treniu a praniu. Ľan neakumuluje elektrostatický náboj, zoslabuje žiarenie, chráni pred ultrafialovými lúčmi, a preto sa používa na ochranu aj v kozmických lodiach. Ľanové tkaniny sú priepustné pre vzduch a veľmi dobre absorbujú vlhkosť a pot, výsledkom čoho je priaznivá mikroklíma pre pokožku, ktorá sa neprehrieva.

Práve vďaka svojej odolnosti a vysokej savosti je ľan skvelou tkaninou na výrobu kuchynských utierok. Ľanové kuchynské utierky si navyše zachovajú svoj tvar a kvalitu aj pri častom praní.

Pri praní ľanová tkanina zmäkne. V porovnaní s inými tkaninami udržuje menej mydlových a vápenatých usadenín. Ľanové obliečky, ale aj oblečenie z ľanu, sú preto obľúbené u ľudí s citlivou pokožkou či rôznymi ekzémami. Už spomínanú vysokú savosť a proti alergické vlastnosti oceníte aj pri ľanových uterákoch.

Starostlivosť o bytové doplnky z ľanu

Ľanové tkaniny by sa mali prať oddelene od iných druhov tkanín. Vyhnite sa praniu svetlých tkanín s tmavými. Po prvých 2-3 praniach ľanovej látky sa môže ľan žmolkovať. Neperte pri teplote vyššej ako 40 °C. Ak budete bielizeň prať pri príliš vysokej teplote, môže sa zraziť a farba ľanovej látky rýchlejšie vybledne. Výrobky z ľanových látok nebieľte. Presné pokyny na údržbu nájdete uvedené pri každom výrobku.

Ľanovo – bavlnené látky

Poloľanové látky sú vyrobené z ľanovej a bavlnenej priadze vo vertikálnej väzbe. Zjednodušene tak možno povedať, že v sebe kombinujú tie najlepšie vlastnosti z bavlny a ľanu. Utkané z prírodnej bavlnenej a ľanovej priadze sa menej krčia, dobre absorbujú vlhkosť a sú vhodné na všetky druhy posteľnej bielizne aj ďalšieho bytového textilu.

Pomer rozdelenia jednotlivých zložiek v tkanine môže byť rôzny. Často sa používa 52 % ľan a 48 % bavlna, no bežné sú aj iné kombinácie. V našej ponuke z bavlneno – ľanových látok nájdete napríklad košíky na chlieb, chňapky či kuchynské utierky.

Starostlivosť o bytové doplnky z ľanovo-bavlnenej látky

Ľanovo-bavlnené výrobky odporúčame prať pri teplote do 40 °C. Vhodné je ručné aj strojové pranie. Nebieľte ich ani nepoužívajte bieliace prostriedky či prací prášok s obsahom chlóru. Chemické čistenie nie je vhodné. Sušenie v sušičke pri nízkej teplote (do 40 °C). Žehlenie pri strednej teplote. Maximálna teplota žehlenia je 150 °C. Presné pokyny na starostlivosť nájdete uvedené pri každom výrobku.

Produkt bol pridaný do zoznamu obľúbených produktov